Teksti: Herman Heliste • Kuva: Adobe Firefly AI
Internetistä löytyy sekä vastasyntyneitä että kuolleita esittäviä hahmoja. Molempiin ilmiöihin liittyy luvattomuutta sekä keskustelun puutetta niiden vastuista ja ongelmallisuuksista.

Kansallisteatterin lavalla nähdään tänä syksynä teos vainajaa muistuttavasta digitaalisesta hahmosta ja hänen omaisestaan. Jos et ehtinyt saada loppuunmyytyyn näytelmään lippuja ja nautit Netflixin Black Mirror -teknodystopiasarjasta, voit löytää tämäntyyppistä sisältöä myös Youtubesta. Siellä on ollut katsottavissa esimerkiksi edesmennyttä koomikkoa George Carlinia esittävä tekoälykomedia, joka on luotu ilman hänen lupaansa.
Mikäli Carlinia muistuttava tunnin mittainen matka outoon laaksoon ei ole makuusi, voit myös avata haluamasi sosiaalisen median palvelun. Yritä etsiä sieltä aikuisen ihmisen kirjoittama kuvateksti, jossa ihaillaan äitiä ja isiä – siis itse kirjoittajia – sekä välillä kaupallisen yhteistyön tarjoamaa kevyttoppahaalaria, tai lapsi selostaa elämänsä ensikokemuksiaan aivan kuin minäkertoja olisi vaipoissaan valikoinut hänestä jaettavan sisällön.
Todellisuudessa kuolleet tai vastasyntyneet eivät pysty julkaisemaan kuvia tai videoita internetiin taikka kirjoittamaan mitään kokemuksistaan. Näin kuitenkin käy, kun tarvittavalla taustamateriaalilla tietokone voi matkia ketä tahansa – myös kuollutta. Lasten vanhemmat taas aloittavat kuvapäiväkirjan jo heidän puolestaan ja kokevat tarvetta jakaa sitä internetiin. Kohteena voi olla läheiset sukulaiset tai ihan vain huomio sekä taloudellinen hyöty. Viimeinen lienee syy kuolleiden kuuluisuuksien digitaaliseen jäämistöön kajoamiselle.
Tietokoneella luotu video voi pohjautua aitoon ennen kuolemaa taltioituun materiaaliin mutta ei itsessään ole koskaan tapahtunut. Vanhempien on mahdotonta tulkita lastensa eleistä, puhumattakaan sikiön potkuista, mitä jälkikasvunsa tarkalleen ottaen sanoisi, mikäli kykenisi oikeasti kirjoittamaan jostain asiasta. Hekin vain yrittävät ymmärryksensä mukaan tulkita muita asioita ja niiden perusteella muodostaa kaipaamansa kertomus.
Edesmenneiden esittävien taitelijoiden tekijänoikeusjuristit ja aikuistuneiden lapsivaikuttajien yksityisyyden suojaa puoltavat kollegansa saavat pätevyytensä puolesta mahdollisuuden käydä keskusteluja näistä aiheista oikeudellisista näkökulmista. Niistä sekä ilmiön vierastamisesta riippumatta on huomioitava, että kuolleita muistuttavat erinäiset tietokonejäljitelmät voivat vainajan suhteen myös alun perin olla enemmän suostumuksellisia kuin täysin luvattomat tapaukset. Herätetty ruumis on voinut esimerkiksi antaa suostumuksensa niiden luontiin vielä hengittäessään samaa ilmaa kanssamme.
Loputonta kunnioitusta hengissä annettu lupa ei takaa muistollekaan, eikä yhden osapuolen suostumus lohduta omaista, joka vasten tahtoaan saa haudan takaa tulevia viestejä myös pitkälle tulevaisuuteensa. Tämä on kuitenkin osa laajempaa kulttuurista ja yhteiskunnallista keskustelua kuolemasta, johon esimerkiksi Helsingin yliopiston johtama Digital Death: Transforming History, Rituals and Afterlife -hanke tuo lisää ajankohtaisia näkemyksiä.
Lapset eivät kuitenkaan etukäteen ole voineet antaa suostumustaan haamukirjoittajilleen ja joutuvat kokemaan heitä kuvaavien tarinoiden ja valokuvien vaikutukset yhden eliniän pidempään kuin jo kuolleet kohtalotoverinsa. Näin ajateltuna kohtelunsa vaikuttaisi pahemmalta. Meidän on kuitenkin käytävä myös edellä mainittu keskustelu kuolemasta, jotta joskus saisi edes levätä rauhassa.
#Viestintä, #Politiikka #DigitalDeath, #DigitalAfterlife, #DigitaalinenKuolema, #Jälkielämä, #Teatteri, #Yolo
Teksti on kirjoitettu osana Digitaalisen viestinnän käytännöt -kurssia.
Lähteet:
Kansallisteatterin Jälkielämä-esitys https://www.kansallisteatteri.fi/esitys/jalkielama
MSNBC, Clarissa-Jan Lim (12.01.2024) George Carlin’s daughter slams AI-generated stand-up special by her ‘dad’ https://www.msnbc.com/top-stories/latest/george-carlin-ai-bot-youtube-glad-dead-kelly-response-rcna133655
Signaali & Kohina, Jukka Häkkinen (01.08.2014) Käsi saapui outoon laaksoon https://jukkahakkinen.com/2014/08/01/kasi-saapui-outoon-laaksoon/
ABC News, Kellie Scott (10.10.2019) Instagram accounts for babies are becoming more popular. This is what parents should consider https://www.abc.net.au/news/2019-10-11/considerations-starting-a-social-media-account-for-your-child/11524188
Helsingin yliopisto Digital Death: Transforming History, Rituals and Afterlifehttps://www.helsinki.fi/en/researchgroups/digital-death-transforming-history-rituals-and-afterlife